SON DAKİKA
Reklam
Reklam

SAĞLIKTA ÇAĞ ATLAMIŞIZ (NAH ATLAMIŞIZ)

Bu haber 15 Mayıs 2018 - 23:55 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.

Malumunuz iktidar partisi ve muhiblerinin ağızlarına pelesenk olmuş bir slogan “Sağlıkta çağ atlamak”. Seydişehir mevcut devlet hastanesi eski SSK hastanesinde hizmet veriyor. Hastane fiziki durumu malum, 40 yıl önce yapılmış bina yetersiz görüldüğü için “yetersiz yetkililer” tarafından ek bina olarak yanı başına yeni bir yerleşke yapıldı. Yapıldı yapılmasına ama 7 yıldır bir türlü bitmedi. Neredeyse binanın kullanım süresi ekonomik ömrü bitecek inşaat hala sürüyor.

Benim aslında anlatmak istediğim bina değil, “ İnsan, Doktor insanları”.

Kardeşimin evladı birkaç gün önce hastalandı, Bevliyeci hekim tetkiklerden sonra “üre” nin yüksek olduğunu Dahiliyecinin tedavi etmesi gerektiğini söyler. Kardeşim kızımızı dahiliyeciye götürür, doktor ürenin çok yüksek olduğunu söyler ama buna rağmen çocuğu yatırmaz eve gönderir. Ha bu arada bizim melek kızımız Spastik rahatsız yani derdini anlatamaz.

Bugün saat 21 sıralarında kardeşim telaşla aradı, çocuğun kan kustuğunu söyledi hemen hastaneye gitmesini söyledim ve daha önce muayene eden dostumuz !!! dahiliyeciyi aradım durumu anlattım, “ orada icapcı hekimi çağırırlar” gibi baştan savma bir cevapla savdı beni.

Acilde iki genç doktor ellerinden gelenin fazlası ile hastalar ile ilgilendiler, icapçı hekimi aradılar ama beyefendi zahmet edip gelmedi hastayı Konya’ya sevk edin talimatı ile kestirdi attı. O arada bir hanımefendi yukarıda hastasının değiştiğini, kötüleştiğini söyleyerek yardım istedi ama acildeki genç hekimin çaresiz sözlerini duydum “ çağırdım gelmiyorlar” gelmeyen kim? İcapçı yani nöbetçi uzman ve diğerleri.

Dışarı çıktım acil servisin önünde bir adam bastonuna dayanmış oturuyor. Laf attı sohbete başladık. Akseki Değirmenlik’ten geldiğini, 81 yaşında olduğunu KOAH hastası olduğunu doktorun yatırmadığını, geri dönemediğini ve sabaha kadar acilin bir odasında beklemek istediğini ama görevlilerin dışarı çıkardığını anlattı.

Şimdi, yeni bina işi çarşafa dolandı, Ne İktidarın yerel temsilcileri, ne eski yeni vekilleri ne il sağlık yetkilileri bu yükü çekecek sıklette adam! değillermiş. Zaten önemli olan bina değil ki, “ İnsan unsuru” ama maalesef insana hizmet sanatı olan hekimlik sadece geliri yüksek bir “iş” olarak değerlendirilip yaşam kalitesini yükseltmek isteyen kurnazlara kalmış. “Doktor insanlarının” ( istisnalardan özür dilerim) insanlıkla bağları zayıflamış. Bırakın Hipokrat yeminini şart etse faydası yok.

Birkaç ay önce bir iktidar vekili ile hastaneyi ziyaret eden İl sağlık müdürü burada “nezih bir hizmet veriyoruz” demişti, yine Ankara yollarına düşen Kaymakam ve AKP ilçe başkanına bir çok sözler verilmişti bu konuda. Ama şu bir gerçek “ sağlıkta nah atlamışız”. Seydişehir hiç bu kadar sahipsiz kalmamıştı.

Bu duygu ve düşüncelerle; O icapçı doktor, Başhekim ve hastaneye gelmeyen tüm doktorların analarının analar gününü kutlarım !!!

Arif Bilgin
Arif Bilginabilgin_yesevi@hotmail.com